От 10 до 12 юли в Монтана се проведе Седмата национална среща на експертите по социални дейности и здравеопазване от общините, организирана от НСОРБ-Актив.
Генерален партньор бе:
Партньор на Срещата бе и:
С приветствие към участниците се обърна кметът Златко Живков, който очерта съвременните предизвикателства, които рефлектират и върху социалната система, както и нуждата от пренастройване на дейностите към тях. Необходимостта от фокус върху нов вид подкрепа се обуславя от демографските предизвикателства и факта, че България е шестата най-застаряваща страна в света. Изборът сега ще бъде между откриване на ВУЗ или на дом за стари хора, даде пример Златко Живков. Той напомни и статистиката за 10-те най-слабо развити райони в ЕС – 6 от тях са българските райони за планиране.
Всеки човек се нуждае от подкрепа и уважение, каза кметът и даде пример с увеличаване на социалните услуги в община Монтана за няколко мандата – от 2 на 24. Вие сте най-обучените от държавните служители, обърна се той към експертите в общините, но сте 70 хиляди, а помагате на повече от половин милион българи.
Освен нуждата от реформиране и осъвременяване на социалните услуги, кметът очерта и отговорността за осигуряване на достойни условия на труд на заетите в системата.
Илиян Саралиев, началник-отдел „Програми за социално включване“ в дирекция „Социално включване“ на МТСП, започна разговора с ефекта от приемане на Наредба за стандартите за заплащане на труда на служителите, осъществяващи дейности по предоставяне на социални услуги, които се финансират от държавния бюджет, която влезе в сила в началото на 2022 г. Фокусът през последните години беше върху осигуряване на адекватно финансиране на системата, но пък доведе и до дисбаланс със заплащането на заетите в администрацията, каза Саралиев. Той напомни, че в последните години се осигуряват повече от 25% ръст за финансиране на социалните услуги и посочи, че за 2025 година се предлагат 1.2 млрд. лева. Успяваме да защитим стабилно увеличение и стандартите и радостното е, че за някои социални услуги те са достатъчни, каза той.
Представителят на МТСП каза, че тази година фокусът е върху интегрираните здравно-социални и 24-часови услуги за деца, където е предложено 35% увеличение. В натуралните показатели асистентската подкрепа да бъде увеличена двойно като субсидирани потребители.
Смисълът на определяне на стандартите е да покрият действителните разходи, затова в Закона за социалните услуги бе заложено разработване и въвеждане на интегрирана информационна система. Въвеждайки в нея на реално вложените средства за всички услуги, ще се очертае пълната картина на необходимата финансова рамка за услугите. В системата влизат и реалните възнаграждения на заетите служителите.
Саралиев информира, че Картата на социалните услуги е представена за преглед от ЕК през март, а през април - анализите на потребностите и мотивите. За следващата седмица е насрочена техническа среща, на която вероятно ще има яснота за срока на приемането й. На нейна база трябва да се формират новите стандарти за делегираните дейности по новия ред, да се предвидят разходи за насочване на потребители, които досега не са ценообразувани. Ако да средата на август нямаме готовност с финансовите стандарти за 2025 г., няма да имаме услуги по новия ред, заключи Илиян Саралиев.
Развитието и управлението на услугите в домашна среда и организацията за предоставяне на мобилни услуги бе тема на дискусионен форум в рамките на Седмата годишна среща на национална среща на експертите по социални дейности и здравеопазване от общините.
Фокусът бе върху новата философия в Закона за социалните услуги, която залага ново разбиране и е насочен изцяло към човека и неговия достоен живот. Старата концепция разглеждаше социалните услуги на парче, свързано с конкретни места за настаняване и предоставяне на фиксирани услуги. Въвеждането на изискване за интегриран подход и междусекторно предоставяне на услуги е фундаментален принцип в новия закон. В закона се въвежда възможност за междуобщинско сътрудничество – за предоставяне на услуги в партньорство. Регламентира се сключване на споразумения за предоставяне на услуга от една община за жителите на друга, както и за споразумение между общините за предоставяне на услуги на областно ниво. Главната цел е всеки нуждаещ се, независимо в кое населено място се намира, да може лесно да достигне до качествена и подходяща услуга. ЗСУ предоставя по-голяма гъвкавост на доставчиците на услугите, съобразени с нуждите на общността. В резултат на промените, има 263 практики в общините за предоставяне на асистентската подкрепа в зависимост от потребностите на хората в тях.
Свобода, която дава законодателството, цели да се осигури подкрепа за всеки потребител, но тя не е безгранична. Например интегрираните здравно-социални услуги трябва да съблюдават изискванията на два закона и на няколко системи.
Участниците в срещата поставиха и темата за подготовката на специалисти за реализиране на новия модел на работа, защото се изискват широки компетентности.
Диана Петрова, директор на дирекция в Агенцията за качество на социалните услуги (АКСУ) обърна внимание на значението на партньорството. „През контролните дейности виждаме, че където няма партньорство, много трудно се реализират социалните услуги“, каза тя.
Венелина Богданова, началник-отдел в МТСП, се включи по темата за развитие и управление на услугите в домашна среда, които определи като най-добрата подкрепа, оценена от потребителите.
Иновативните услуги се предоставят от 2022 г. на територията на областите Враца, Видин и Монтана. Наблюдението на активността и състоянието на потребителите се извършва 24 часа 7 дни в седмицата от специално обучен екип с медицинско образование.
Илия Тасев, директор дирекция в Министерство на здравеопазването, коментира Наредбата за здравните кабинети в детските заведения и училищата, в която ще се регламентира и изискване за здравни кабинети в социални услуги с над 20 потребители.
Не е уреден въпросът с детските ясли, където няма изискване за здравен кабинет, а само за медицински сестри. МЗ ще поиска в наредбата за дейността на детските ясли да се заложи изискване за осигуряване на „спешна чанта“.
От УНИЦЕФ представиха успешни проекти за патронажна грижа за бременни и семейства с деца до 3 г. в общините Сливен, Котел, Нова Загора, Твърдица, за ранна детска интервенция в общините Хасково, Нова Загора (Сливен, Стара Загора, Чирпан), за разкриване на детски центрове за застъпничество и подкрепа в София, Шумен, Монтана, по линия на Европейска гаранция за детето в Сливен, Котел, Нова Загора, Твърдица, Стара Загора, Казанлък, Чирпан, Бургас, Айтос, Средец.
В съгласие с МТСП, УНИЦЕФ ще изследва интегрираното предоставяне на подкрепа в избрани страни от ЕС, вкл. в България.
Дискусионен форум разгледа европейски и национални програми за финансиране на социалната инфраструктура и социалните услуги. Подкрепа за развитие на дългосрочната грижа в България е по линия на три инструмента.
Част от програмата на форума бе представяне на добри практики по предоставяне на социални услуги и обекти на социалната инфраструктура на община Монтана. Участниците се запознаха на място с дейността на „Дневен център за деца и младежи с увреждания“ и „Дневен център за пълнолетни лица с увреждания“, Комплекс за здравни и социални услуги „Св. Мина“, където са ситуирани следните социални услуги: „Дневен център за деца и младежи с увреждания“, „Център за настаняване от семеен тип за деца под постоянна медицинска грижа“ и „Звено майка и бебе“.
Последният ден от срещата бе посветен на добри практики за приобщаващи политики за подкрепа на децата и младите хора. Габриела Горанова-Димчева, зам.-изпълнителен директор на Агенция по заетостта открои ролята на общините не само като работодател, но и като мултипликатор на информация. Тя подчерта, че полето за взаимодействие е много обширно и сътрудничеството между местните власти и Агенцията е изключително важно.
Участниците в срещата подчертаха, че трябва да се подобри връзката на социалните услуги с бюрата по труда, за да може младите хора, излизайки от институцията, да получат подкрепа за придобиване на опит и намиране на работа.
Прочетете повече в секцията "Архив" на Събитието.