Това каза кметът на община Самоков инж. д-р Ангел Джоргов приветствайки участниците в юбилейната X-та Национална среща на общинските предприятия и търговски дружества, която НСОРБ-Актив организира на 9 и 10 април в гр. Самоков.
Близо 50 участника от цялата страна се включиха във форума, който се проведе в единствения в страната 100 % общинска собственост хотел - „Арена Самоков“.
Над 300 души се трудят в общинските фирми и предприятия в Самоков, сподели г-н Джоргов при представянето на организацията на стопанската дейност на общината. „Общинските предприятия са много важна част от дейността и ангажиментите на община Самоков и въпреки че това не е най-добрият атестат, към момента общината е един от най-големите работодатели в Самоковско, каза още г-н Джоргов. Той запозна участниците в събитието с дейността на шестте общински предприятия и трите общински дружества.
Включените в програмата на Срещата теми бяха с акцент върху споделянето на опит и добри практики, анализи и препоръки за по-добро управление на общинските предприятия и търговски дружества.
Петя Георгиева, старши икономист в Института за пазарна икономика представи резултатите от проект „Общинските дружества в действие – инвентаризация, анализ и препоръки за по-добро управление”. Управлението на общинската собственост, макар и на пръв поглед не особено съществен, е централен проблем на местното самоуправление и неговото качество, изтъкна г-жа Георгиева. И тук говорим не просто за управлението на имотите на общината и нейната недвижима собственост, а за управлението на значителен брой търговски дружества и общински предприятия, чрез които общината предоставя на своите граждани ключови местни услуги.
Г-жа Георгиева подчерта, че доброто управление на общинските предприятия не е просто частен местен проблем, с който България се сблъсква. Той е част от по-широката посока на развитие на публичния сектор на страната ни в контекста на интеграцията ни в Европейския съюз и бъдещото членство в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Освен политически, този въпрос има и чисто икономически измерения – как да въздействаме (и дали изобщо) върху икономиката, така че да получим максимален резултат срещу вложения публичен ресурс, и кога да оставим пазара да изпълнява своята роля, постави като идея за разискване г-жа Георгиева.
Форумът посветен на взаимоотношенията на общинските стопански субекти със собственика и представяне на добри общински практики бе модериран от Владимир Георгиев, член на ПК „Законност, обществен ред и общинска собственост“ в Общински съвет Самоков. Г-н Георгиев изтъкна силните страни на общинските стопански субекти, а именно:
повишаване на местната икономическа стабилност;
осигуряване на достъпни и качествени услуги към които няма заявен голям интерес от страна на частния сектор;
генериране на местни приходи;
подкрепа за социалните политики на общината;
повече прозрачност и отчетност спрямо частните играчи.
Не бяха премълчани и слабостите и проблемите в управлението на общинската стопанска дейност. Например общинските предприятия често са неконкурентноспособни и с ограничени възможности за привличане на поръчки, претоварвани са със социални функции, често пъти стават „заложник“ на политическо противоборство или пък отсъства дългосрочна визия и стабилност за развитие.
Представената тема и споделеният опит предизвикаха интерес и провокираха ползотворни дискусии. Участниците в срещата се обединиха около посланието, че ефективната работа на общинските предприятия и дружества допринася за подобряване качеството на живот на местната общност, чрез предоставянето на ключови публични услуги, създаване на работни места и е стимул за развитие на цялата местна икономическа общност. В рамките на дебата участници от различни общини споделиха проблеми, опит, решения от своята практика.
Николай Стойнов, директор ОП „Строителство, ремонт и озеленяване“ в община Самоков сподели с колегите си как със своята дейност предприятието обезпечава много от текущите ремонти в общината, поддържането на уличното осветление, дейности по чистотата, поддръжката на улични и пътни настилки, озеленяване и поддържане на градския интериор. Светла Василева, директор ОП „Маркетинг, туризъм и туристически дейности“ сподели, че цялостната дейност на предприятието, което ръководи е подчинена на идеята за създаване и поддържане на продукт, който съчетава в себе си всичко необходимо за предлагането на качествен туристически продукт. ОП „Маркетинг в туризма и туристическите дейности” стопанисва хотел „Арена“, както и Туристическия информационен център и заедно с ОП „Спортни имоти и прояви”, което менажира зала „Арена Самоков” и спортните имоти на общината, предоставят много добра база за подготовка на спортисти. Баскетболният отбор на града е с много добри постижения през последните години, но и условията, които предлага община Самоков предполагат голяма част деца и младежи да се занимават със спорт. Общинското лесничейство на Самоков стопанисва общинските гори и генерира приходи, с които се покрива част от инвестиционната програма на общината. Отделно има социална функция чрез осигуряването на дърва за огрев на социално слаби семейства.
Община Самоков, като домакин на Събитието организира за участниците посещение на Регионалния център за управление на отпадъците, който обслужва освен Самоков, също и общините Долна баня, Костенец и Ихтиман. Директорът на ОП „Регионален център за управление на отпадъците“ Кирил Поповянски показа на колегите си работата на пълни обороти на депото спрямо капацитета и възможностите. Той обясни, че предлагат на гражданите възможност абсолютно безплатно да предават отпадъци в контейнери за разделно събиране на ненужни предмети от различни видове материали – стъкло, хартия, пластмаса, найлон, разположени преди центъра за сепариране. До предприятието достъпът вече е платен и ограничен само за фирми и организации, които имат подписан договор с общината, като електронно се отчитат количествата изхвърлен отпадък. Красимир Димитров, директор ОП „Спортни имоти и прояви“ разведе гостите из многофункционалната спортна зала „Арена Самоков”, разположена в непосредствена близост до хотела. Залата, която е с капацитет от близо 3000 седящи места и игрално поле с размери 42 на 25 метра, басейн с полуолимпийски размери в хотела, 8 съблекални, 2 съдийски стаи, медицински център с манипулационна и зона за допинг проби, 12 методични кабинета с възможност за ползване, фитнес зала с уелнес сектор е отлична база за провеждане на регионални, национални и международни спортни събития.
Домакините показаха на гостите си и един от най-значимите местни културни обекти – Историческия музей, събрал фонд от около 30 000 музейни експоната, включително произведения на изкуството от уникалната художествена школа, възникнала през Възраждането.
Темата за корпоративното управление и планиране на дейността, както и новите изисквания за нефинансово отчитане, бе основен фокус на последната дискусия, която бе с участието на Даниела Пеева, председател на Асоциацията на директорите за връзки с инвеститорите и член на Националния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България.
За поредна година в рамките на Срещата от страна на водещи компании от реалния сектор - БИ ЕМ ЛИЗИНГ ТРЕЙД, АВТОКАМ БЪЛГАРИЯ, СИ ЕМ ЕЛ БЪЛГАРИЯ, НОВАТЕЛ, ИНЖКОСУЛТ И ЕКОСОЛ бяха представени съвременни технологични решения за модернизиране на широкия спектър от предлагани от общинските предприятия и търговски дружества публични услуги.