Министърът на образованието и науката Акад. Николай Денков взе участие в Националната среща на общинските експерти в образованието, която се провежда в дните 31 март и 1 април. Приоритетите пред централната и местната власт в сферата на предучилищното и училищното образование и финансирането в сферата на образованието са във фокуса на Националната среща, което се осъществява с домакинството на Община Варна.
Форумът събра хибридно над 100 участника. В него участваха членове на ръководството на НСОРБ - Валентин Димитров, член на УС и кмет на община Генерал Тошево и заместник-изпълнителният директор на Сдружението Теодора Дачева, а така също председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева и председателят на Комисията на НСОРБ по образованието, младежта и спорта, директор дирекция „Образование и младежки дейности“, община Варна Лилия Христова.
От МОН се включиха също Соня Кръстанова, директор дирекция „Финанси“, както и Дима Коцева, началник-отдел „Регулиране на труда и финансова децентрализация“ и Камен Йорданов, държавен експерт в същата дирекция.
В рамките на събитието бяха дискутирани обхвата и механизмите на Националните програми за развитие на образованието за 2022 г. с предвидени бюджетни средства от 242,6 млн.лв. за общо21 национални образователни програми.
Първият ден от Срещата завърши с темата за подкрепа развитието и дигитализацията на процесите в общините, свързани с образованието, в която се включи „Информационно обслужване”АД.
В работата на форума във втория ден се включиха зам.-министър Ваня Стойнева и заместник-изпълнителният директор на Изпълнителна агенция „Програма за образование“ Иван Попов, които представиха възможностите за инвестиции в образованието в следващите пет години. Ресурс, насочен към развитие на съвременна образователна среда бе включена темата за програмите в новия програмен период, в Националния план за възстановяване и устойчивост и други финансиращи инструменти.
В рамките на Срещата се проведе и Открито заседание на Постоянната комисия на НСОРБ „Образование, младеж, спорт и култура“.
Акцент в тазгодишното издание на националната среща на експертите по образование в общините са потенциалът на съвременните технологии за подобряване качеството на образователния процес. Поканени за участие са представители на компании, които развиват както съвременни дигитални продукти за обучение, така и предлагат модерни решения за административните процеси, свързани с управлението на сектора.
„Епик Технолоджи“ ООД предстви иновативната технология за директно изобразяване върху вертикални повърхности с обхват 3.7 м височина и дължина без ограничение на всякакъв тип изображения.
“Информационно обслужване” като лидер в разработката, внедряването и поддържането на информационни системи за централната и местните администрации, представи решения за дигитализиране на процесите по регистриране, администриране на класирането и приемите в детски ясли, градини и училища, както и виртуазиране на детска кухня и социален патронаж. Представените решения управляват различни дейности и процеси в подкрепа на работата на общините и служителите в детските и учебни заведения.
Ексклузивен партньор на Събитието бе РААБЕ България - едно от най-динамично развиващите се издателства на българския пазар, специализирано в издаването на професионална и методическа литература за образованието, като предлага широка гама от над 40 информационни продукта.