119 участници от 93 общини се включиха в традиционното обучение „Подготовка на общинските бюджети 2021“, което се проведе дистанционно на 20 януари 2021 г.
В обучението, с което НСОРБ-АКТИВ откри годишния си събитиен календар с форуми за експертите от общините, се включиха финансисти, счетоводители и ръководители на общински приходни звена, представители на второстепенни разпоредители, ресорни заместник-кметове, общински съветници.
Темите в програмата на форума и тази година бяха с фокус върху финансовата рамка за предстоящата година, подготовката на общинските бюджети и възможностите за намиране на по-добри и ефективни решения при разработването и изпълнението им.
От Министерството на финансите темите бяха представени от Евгения Петкова, Нели Грозданова и Гергана Тонова от дирекция „Финанси на общините“ . В дискусията по проблемите на общинското образование и тяхното отражение върху планирането на финансите на местно ниво участие взеха Дима Коцева – началник отдел „Регулиране на труда и финансова децентрализация“ и Камен Йорданов – държавен експерт в дирекция „Финанси“ на Министерството на образованието и науката.
Изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева при откриването на форума благодари на всички участници за активното сътрудничество с екипа на НСОРБ. На основата на своевременно подаваната информация от общините Сдружението формулира важни за тях предложения, които в последствие бяха отразени в промените в действащото законодателство. По този начин през 2020 г. бе постигната по-голяма гъвкавост и оперативност в процеса на вземане на решения на местно ниво, бяха осигурени повече средства за общините от субсидии, в много сектори бяха повишени стандартите за делегираните от държавата дейности и бяха осигурени средства за компенсиране на разходите по прилагане на противоепидемичните мерки.
Постигнатите параметри на общинските финанси в Бюджет 2021 гарантират ръст на средствата по всички основни елементи на бюджетните взаимоотношения: общата субсидия за делегираните от държавата дейности е обезпечена с ръст от близо 679,3 млн. лв, общата изравнителна субсидия нараства с 22,4 млн. лв. С 25 млн. лв. е повишена целевата субсидия за капиталови разходи, а с 5 млн. лв. – целевите трансфери за зимно поддържане на общинските пътища.
По време на обучението бяха очертани и основните предизвикателства, справянето с които е приоритет през настоящата година: нов подход при планирането на средствата за населените места в контекста на последните промени в ЗМСМА и постепенното преминаване към нов механизъм за определяне размера на такса „битови отпадъци“.
За първи път срокът за внасяне на общинските бюджети е с 25 дни по-дълъг от обикновеното, което дава възможност на общините да проведат по подходящ начин и при достатъчно публичност обсъждането на един от основните документи за всяка местна администрация.
- П
- В
- С
- Ч
- П
- С
- Н
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9Форум Избори
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
- 1
- 2
- 3
- 4